Podpis elektroniczny Szafir jest narzędziem niezwykle przydatnym w przypadku załatwiania wszelkich spraw urzędowych. Dzięki tej usłudze nie musimy nawet wychodzić z domu, by złożyć odpowiednią deklarację lub zaświadczenie. Sprawdziliśmy więc, jak skorzystać z podpisu Szafir i ile kosztuje dostęp do e-parafki.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 04.01.2019
Udostępnij:

Spis treści:
1. Podpis elektroniczny Szafir – co to jest?
2. Ile kosztuje podpis Szafir?
3. Gdzie mogę skorzystać z podpisu Szafir?
4. Kto obsługuje podpis Szafir?
5. Kontakt z Centrum Obsługi Podpisu Elektronicznego Szafir.

 

Podpis elektroniczny Szafir – co to jest?

Podpis elektroniczny Szafir jest specjalną usługą opracowaną i dostarczaną przez jeden z najważniejszych organów państwowej infrastruktury – Krajową Izbę Rozliczeniową. Istotą podpisu Szafir jest elektroniczne potwierdzenie tożsamości użytkownika. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszelkie dokumenty i deklaracje składane drogą internetową otrzymują taką samą moc prawną, co pisma podpisane odręcznie.

Elektroniczna parafka Szafir umożliwia między innymi zdalne składanie deklaracji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto podpis Szafir daje możliwość prowadzenia elektronicznej komunikacji z polskimi urzędami czy chociażby dokonywanie zdalnej rejestracji firmy w bazie GIODO. Usługi te są szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorców, którzy z „papierologią” urzędową mają do czynienia na codzień.

E-podpis Szafir daje niezaprzeczalne potwierdzenie tożsamości aplikanta. Sam system jest całkowicie bezpieczny, dzięki czemu użytkownicy mogą mieć pewność, iż podpisane przez nich e-dokumenty nie ulegną zmianie. Co więcej, każdy podpis elektroniczny Szafir jest unikatowy, a dzięki temu łatwy do namierzenia i niepodrabialny.

 

Ile kosztuje podpis Szafir?

W przeciwieństwie do takich systemów Krajowej Izby Rozliczeniowej, jak chociażby przelewy natychmiastowe Express Elixir,  Szafir nie wymaga każdorazowego opłacenia usługi. By korzystać z możliwości szybkiego i bezpiecznego podpisywania elektronicznych dokumentów, należy wykupić jeden z zestawów do e-parafek. 

W ofercie Centrum Obsługi Podpisu Elektronicznego znajduje się wiele różnorodnych pakietów do składania podpisów drogą internetową. Są takie, które zawierają certyfikat kwalifikowany lub niekwalifikowany, a także i te bez podpisu. Każdy zainteresowany ma więc możliwość samodzielnego wyboru najkorzystniejszej opcji.

Zestawy z certyfikatem kwalifikowanym są najbardziej kompletnymi pakietami oferowanymi przez Centrum Obsługi Szafir. Owy certyfikat generowany i zarządzany jest zgodnie z wymogami polskiego prawa – dzięki niemu kwalifikowany podpis ma taką samą moc prawną jak popis wykonany własnoręcznie. 

 

Gdzie mogę skorzystać z podpisu Szafir?

O tym, w jak wielu sytuacjach przydaje się elektroniczny podpis Szafir, wiedzą najlepiej przedsiębiorcy. W końcu to właśnie oni niemal każdego dnia muszą walczyć z urzędową „papierologią”. A im większa i prężniej działająca firma, tym więcej kwestii administracyjnych spadnie na głowę właściciela (lub jego księgowej). 

Załatwianie spraw urzędowych osobiście chyba każdego z nas przyprawia o zawrót głowy. Kolejki do okienek, niejasne formularze i druki, a nawet – niechętni do pomocy urzędnicy… To wszystko sprawia, że dla wielu obywateli wizyta w organach administracji publicznej staje się najgorszym koszmarem. 

Na całe szczęście Krajowa Izba Rozliczeniowa stworzyła system elektronicznych podpisów Szafir. Dzięki nim możliwe jest załatwienie niemal każdej urzędowej sprawy z każdego miejsca na Ziemi. Wystarczy, że mamy dostęp do Internetu. Co więcej, rozwiązanie to nie tylko uratowało wielu konsumentów przez nerwami w urzędach, lecz także wpłynęło na poprawę wydajności polskiej infrastruktury administracyjnej. 

 

Kto obsługuje podpis Szafir?

Za stworzenie oraz obsługę systemu elektronicznych podpisów Szafir odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa. Instytucja ta, nazywana skrótowo KIR-em, jest ważnym organem państwowej infrastruktury. Podmiot ten stanowi fundamentalną część polskiego sektora bankowego. Do głównych zadań KIR-u należy zarządzanie usługami z zakresu płatności i rozliczeń – nie tylko bankowych, lecz także administracyjnych.

Krajowa Izba Rozliczeniowa powołana została do życia w 1992 roku przez Związek Banków Polskich, Narodowy Bank Polski i 16 banków polskich. W ciągu blisko 27 lat swej działalności KIR świadczył usługi rozliczeniowe na rzecz banków, przedsiębiorstw i administracji publicznej. Co więcej, Izba po dziś dzień zajmuje się także zarządzaniem przepływem pieniężnym obszarze e-commerce.

Oprócz podpisu elektronicznego Szafir Krajowa Izba Rozliczeniowa słynie także z opracowania kilku innych systemów. Za najważniejszą usługę bankową dostarczaną przez KIR uważa się system ELIXIR. Jest to międzybankowy system elektronicznych rozliczeń transakcji złotówkowych. Dzięki jego istnieniu możliwa jest realizacja przelewów, poleceń zapłaty i co więcej – czeków. Wszystko to w oparciu o sesje rozliczeniowe ELIXIR.

 

Kontakt z Centrum Obsługi Podpisu Elektronicznego Szafir

Centrum Obsługi Podpisu Elektronicznego Szafir


Adres:

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.
ul. rtm. Witolda Pileckiego 65
02-781 Warszawa


Infolinia:

Departament Kontaktu z Klientami
Czynne w dniach: od poniedziałku do piątku
Godziny: 8:00 – 18:00
Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora

Połączenia z telefonu stacjonarnego lub komórkowego:
22 545 55 55

Połączenia z telefonu stacjonarnego:
801 500 207

faks: 22 545 55 99

e-mail: kontakt@kir.pl


Źródła:

https://www.kir.pl/firmy/szafir/

 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze