W rocznym podsumowaniu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie najwyżej oceniono PKO Bank Polski. Spółka ta osiągnęła wartość niemal 50 mld złotych i została oficjalnie najcenniejszą spółką notowaną na GPW.

Autor: Natalia Narloch
Dodano: 04.01.2019
Udostępnij:

Rekordowy rok

Rok 2018 – rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to zdecydowanie udany czas dla PKO Banku Polskiego. Jego aktywa wzrosły do 306 mld złotych, co jest najwyższym wynikiem w historii. Co więcej, jest jedyną polską spółką należącą do indeksu dużych spółek rynków rozwiniętych FTSE Russel.

Był to szczególnie dobry rok dla PKO Banku Polskiego. Świadczy o tym także osiągnięcie najwyższego w historii zysku netto w trzecim kwartale oraz tytuł najbezpieczniejszego banku w Europie przyznanym po wykonanych stres testach.

Warto wspomnieć o staraniach banku w kierunku innowacji. W minionym roku umocnił swoją pozycję także jako lider technologiczny z rosnącą popularnością aplikacji IKO. Ponad to, wdrożono technologię blockchain oraz utworzono nowy projekt Chmury Krajowej.

Największy bank w Polsce

PKO Bank Polski jest nie tylko największym ale i najbardziej zyskownym bankiem w kraju. W dynamicznym tempie powiększa swoją sumę bilansową, czego dowodem jest osiągnięcie najwyższego w historii zysku netto w III kwartale 2018 roku – ponad 306 mld złotych.

Porównując do sytuacji sprzed 10 lat, skala działalności jest ponad dwukrotnie większa. Bank osiąga bardzo dobre wyniki finansowe, o czym świadczy rekordowy zysk grupy po III kwartale – 2,73 mld złotych (jest to wynik wyższy o 20% niż przed rokiem).

Dobre wyniki banku są rezultatem przede wszystkim wzrostu na działalności biznesowej, wynoszącego blisko 9,9 mld złotych pod koniec III kwartału.

Najodporniejszy bank w Europie

Na początku listopada 2018 roku odbyły się stress testy, które potwierdziły wysoką odporność PKO Banku Polskiego w przypadku negatywnych scenariuszy makroekonomicznych. Wynik ten pokazał, że PKO BP jest najbezpieczniejszy pośród wszystkich przebadanych banków europejskich.

Bezpieczeństwo banku wynika z silnej bazy kapitałowej, zapewniającej wypłacalność nawet w silnie niekorzystnych warunkach. PKO Bank Polski został liderem w całej Europie wyznaczonym spośród 48 największych banków europejskich, w tym dwóch z Polski.

Lider technologii

PKO Bank Polski wraz ze swoją aplikacją mobilną IKO i serwisem iPKO pozostaje liderem na rynku bankowości mobilnej w Polsce. Transakcyjność aplikacji bije rekordy – klienci PKO BP oraz Interligo zapłacili mobilnie ponad 145 milionów razy, płacą BLIKIEM co sekundę i zlecają 100 przelewów w IKO w każdej minucie.

Satysfakcja klientów przełożyła się na zyskanie przez bank tytułu najlepszej na świecie bankowej aplikacji mobilnej według Retail Banker International.

Chmura Krajowa

Od koniec października zostało podpisanie porozumienie przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju w sprawie wspólnego powołania spółki będącej operatorem Chmury Krajowej. Będzie to nowe narzędzie umożliwiające przechowywanie i zdalne przetwarzanie danych.

Chmura Krajowa, jako platforma technologiczna i prawna, będzie przyczyniała się do rozwoju innowacji w polskich firmach, umożliwiając im optymalizację procesów związanych z budowaniem nowoczesnej administracji publicznej. PKO BP zostanie pierwszym klientem spółki, dając pozostałym przykład rozwijania swojego biznesu za pomocą chmury.

Komentarze