Bardzo często przeszkodą w wzięciu kredytu jest negatywna historia kredytowa. Banki i firmy pożyczkowe sprawdzają go w Biurze Informacji Kredytowej - możemy jednak sami sprawdzić, jakie dane na nasz temat są tam zgromadzone. Sprawdź, jak to zrobić. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 04.05.2018
Udostępnij:

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje na temat osób spłacających raty pożyczek i kredytów. Biuro odnotowuje zarówno fakt terminowego spłacania (wtedy są tam same pozytywne dane na nasz temat), jak i to, że spóźniliśmy się w spłacie raty (wtedy informacje o nas są negatywne i mogą być jedną z przyczyn odmowy udzielenia kredytu lub pożyczki. Jak pokazują statystyki, aż 90% informacji gromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej, to informacje pozytywne. 

W Biurze Informacji Kredytowej sprawdzisz:
– historię swoich zobowiązań kredytowych (pobierane są z Biura Informacji Kredytowej),
– historię swoich zobowiązań finansowych (pobierane są z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor),
– scoring, czyli swoją ocenę punktową BIK.

W praktyce oznacza to, że możemy tam sprawdzić historię spłaty wszelkich zobowiązań: rat kredytu lub pożyczki, faktur za prąd, płatności za telefon.

JAK SPRAWDZIĆ DANE W BIK?

Pierwszym krokiem do sprawdzenia danych na nasz temat w BIK jest założenie konta na stronie www.bik.pl. Aby założyć konto:
– podajemy adres e-mail,
– podajemy swoje dane osobowe (w tym numer dowodu osobistego oraz numer PESEL),
– wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych,
– akceptujemy regulamin strony www.bik.pl.

Tożsamość możemy potwierdzić:

Poprzez skan dokumentu tożsamości – może trwać zaledwie 10 minut

Wybierając tę opcję, musimy dołączyć do formularza skan albo zdjęcie jednego z dokumentów:

– dowodu osobistego,

– paszportu,

– karty pobytu.

Następnie musimy wykonać przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł – dane z dokumentu muszą zgadzać się z danymi konta, z którego dokonujemy przelew. Konto musi być prywatne. Warto mieć na uwadze, że opłata weryfikacyjna nie zostanie nam zwrócona.Poprzez list polecony – może trwać nawet kilkanaście dni

Wybierając tę opcję, w formularzu musimy podać jedynie dane do wysyłki listu, a dokument tożsamości będziemy musieli okazać przy odbiorze listu. Kod weryfikacyjny, potrzebny do aktywacji konta, będziemy mogli znaleźć w treści listu.

Po kliknięciu przycisku "zarejestruj" zostanie do nas przysłany e-mail zawierający link aktywacyjny. Dzięki temu będziemy mogli ustawić indywidualne hasło do konta i przejść do kolejnego kroku.

Raport BIK możemy pobrać jednorazowo lub zamówić pakiet raportów, który daje dostęp do dodatkowych usług. 

Oferta 1 
POJEDYCZNY RAPORT
W ramach tej oferty mamy prawo do jednorazowego pobrania raportu BIK.
Koszt: 39 zł / 1 raport 

Oferta 2
PAKIET 12 RAPORTÓW
W ramach tej oferty mamy prawo do pobrania dwunastu raportów w ciągu roku (w dowolnym momencie). Dodatkowo przez cały rok będziemy mieli aktywne Alerty BIK (chroniące przed wyłudzeniem kredytu), możliwość zastrzeżenia dokumentu tożsamości oraz widoczny wskaźnik BIK.
Koszt: 99 zł / rok

Raport możemy pobrać niezwłocznie po wybraniu pakietu i dokonaniu płatności za niego. 


Przykładowy fragment raportu BIK, źródło: https://www.bik.pl/_fileserver/time20171207173118/item/1500546
 

Komentarze